Ignacjańskie Dni Młodzieży
28 lipca - 1 sierpnia 2018 | Stara Wieś

Stara Wieś to już nie wioska, ale małe miasteczko. Miasteczko ze średnią wieku na poziomie kilkunastu i nieco ponad dwudziestu lat. Właśnie wystartowały XII Ignacjańskie Dni Młodzieży!

– Czekałem na Was – tymi słowami o. Paweł Beń SJ przywitał na Mszy Św. uczestników, którzy przyjechali na IDM-y z czterech stopni rekolekcji MAGIS, jakie dane im było przeżywać przez ostatnich 10 dni.

Radość, uściski, spontaniczne okrzyki i oczywiście „misiaczki” na przywitanie. Tak wyglądały pierwsze minuty po przybyciu uczestników z ośrodków. Rozdanie koszulek, ogłoszenia organizacyjne, lekkie zmieszanie i niepokój na twarzach tych, którzy są pierwszy raz… i słowa o. Wojtka Kowalskiego SJ ze sceny – tu też Bóg działa, nie przejmuj się tym, że na razie jest zamieszanie i nie wiesz co robić, wyrzuć to z siebie!

Pierwsza Eucharystia na tegorocznych IDM-ach rozpoczęła się pieśnią – Błogosław duszo moja Pana. Te słowa rozwiały wszelki niepokój. Homilia na rozpoczęcie ignacjańskich dni młodzieży o. Pawła Berweckiego SJ, o wolności w przyjmowaniu wszelkich darów, podkreśliły również bożą wolność tego wydarzenia.

„Nikt nie musi,… Oni jednak chcą! Chcą przez najbliższe dni gromadzić się w imię Tego, który ich tu przysłał”.

Wieczorne nabożeństwo podczas, którego to właśnie młodzi mieli głos – dając świadectwo żywej obecności Boga w nich – jest potwierdzeniem tej wolności.

Na zakończenie dnia o. Wojtek przypomniał, że „tylko jedność sprawi, że doświadczymy czegoś wyjątkowego w tej chwili, a wszystko zaczyna się od małych rzeczy”.

O tę jedność i o „małe rzeczy” w których działa Bóg, módlmy się dla uczestników tegorocznych XII IDM-ów. Spotkaniu towarzyszy hasło – 12 okruchów.

Magdalena Kielnar

o. Mariusz Balcerak SJ   Kategorie wpisu: Archiwum, XIII IDM   Data dodania: 28 Lip 2015

 
  • Podziękowania