Ignacjańskie Dni Młodzieży
28 lipca - 1 sierpnia 2018 | Stara Wieś

Szkolne boisko stało się wielkim kinem plenerowym, a MAGIS-owicze poczuli się jak gwiazdy filmowe. O. Wojtek Kowalski SJ zapowiedział na początku, że „jedne z filmów będą bardziej fascynować, inne mniej, ale wszystkie są przygotowane dla nas i to jest najważniejsze”. Zatem rozpoczął się Festiwal Filmowy zaplanowany na trzeci dzień spotkania.

Zadaniem uczestników było przygotowanie maksymalnie pięciominutowego filmiku nawiązującego do tematu tegorocznych IDM- ów, czyli „12 okruchów”.

Na konkurs nadesłano 7 filmików. Kolejność prezentacji wybrano w drodze losowania. Przedstawiciele poszczególnych wspólnot mieli krótką chwilę przed pokazem by powiedzieć kilka słów o pomyśle, realizacji i zaangażowaniu danej wspólnoty w powstawanie dzieła.

Jako pierwsi zaprezentowali się uczestnicy z Warszawy. Ich film przedstawiał wyjazd rekolekcyjny – przygotowanie, czas rekolekcji oraz powrót do domu, do codzienności. Pokazali, że wspólnota MAGIS  to sposób na życie, że bycie razem pomaga później w funkcjonowaniu osobno.

Drudzy byli uczestnicy z Bytomia. Ich film opowiadał o chłopaku, który żył bez Boga i nie mógł poradzić sobie nawet z najprostszymi sytuacjami. Życie bez Boga zaczęło go przerastać, aż do momentu, gdy nastąpił kryzys. Wtedy to przyszedł do kościoła i poczuł, że tylko tam może odnaleźć pokój.

Wspólnota z Nowego Sącza zwiększyła ilość tytułowych „okruchów” do … czternastu, przedstawiając uczynki miłosierdzia co do duszy i ciała.

MAGIS-owicze z Gliwic wpadli na pomysł, aby przedstawić 12 okruchów, jako 12 drobiazgów z życia w ciągu dnia. Drobiazgi te mają symbolizować pozornie nic nieznaczące rzeczy, często niedoceniane, a mimo wszystko bardzo ważne.

Młodzież ze Starej Wsi przedstawiła konkretne przesłanie od Boga dla nas. Opowiedziane zostały trzy historie ludzi, ich ryzyko i trudy gdy zostawili wszystko by pójść za Jezusem.

Przedostatni byli przedstawiciele kłodzkiej wspólnoty MAGIS. Motto filmu brzmiało – „Żyj bardziej, czuj więcej!” tzn. zbieraj chwile dnia, jak zbiera się okruchy chleba. Ważne by się odważyć i podążać za wskazówkami Boga i dobrze je odczytywać.

Na zakończenie była projekcja filmu z Wrocławia. Jak przyznają uczestnicy praca nad filmem pomogła im się jeszcze bardziej zintegrować. A główne przesłanie filmu to – postaw na Jezusa, a wygrasz.

Po prezentacji filmów jury miało 30 minut na obrady. Po tym czasie przewodniczący komisji Festiwalu – o. Damian Mazurkiewicz SJ ogłosił wyniki:

W kategorii MONTAŻ zwyciężyła Wspólnota z Bytomia,

kategoria MUZYKA – Wrocław,

kategoria SCENARIUSZ – Nowy Sącz,

kategoria AKTORKA – „Diablica”  z Wrocławia,

kategoria AKTOR – „Pleban” z Nowego Sącza,

NAGRODA PUBLICZNOŚCI:

  • Stara Wieś – z ilością 120 głosów
  • Wrocław – 68 głosów
  • Bytom – 54 głosy.

NAGRODĘ GŁÓWNĄ za najlepsze przedstawienie hasła tegorocznych IDM-ów „12 okruchów” otrzymała wspólnota MAGIS ze Starej Wsi.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Magdalena Kielnar

o. Mariusz Balcerak SJ   Kategorie wpisu: Archiwum, XIII IDM   Data dodania: 31 Lip 2015

 
  • Podziękowania